вівторок, 31 березня 2020 р.

31.03.2020. ІІ курс ГМ -18 Українська мова

Тема заняття: 
 Кома в складному реченні . Крапка з комою у складному реченні.


Для ознайомлення з матеріалами заняття можна скористатися підручником на С. 130-131 за посиланням


1. Конспект правила з параграфа.
2. Записати матеріали з прикладами нижче

крапка з комою між частинами складносурядних і складнопідрядних речень

Між
ускладненими або далекими за змістом частинами може ставитися крапка з комою (як і між однорідними членами речення).
1. Все зраділо, стрічаючи день; і день зрадів, розцвітаючи, ясний, теплий, погожий. (Панас Мирний.)2. Я люблю їхати на поле тоді, як ниви зеленіють та хвилюються зеленими хвилями; коли обважнілі колоски черкаються об голову, об вуха; коли ниви поцяцьковані синіми волошками та червоними маківками. (І. Нечуй-Левицький.)
Увага! Ніколи не ставиться крапка з комою між головною та підрядною частинами складнопідрядного речення.

Розділові знаки в складному безсполучниковому реченні

Складні безсполучникові речення за характером смислових зв’язків між їхніми частинами поділяються на:
1) речення з відносно рівноправними, незалежними одна від одної частинами: Місяць на небі, зіроньки сяють, тихо по морю човен пливе. (Народна творчість.);2) речення із залежними,частинами, одна з яких пояснює, доповнює іншу: Будеш сіяти з сумом — вродить печаль. (М. Стельмах.)
Від характеру смислових зв’язків між його частинами залежить інтонація складного безсполучникового речення, а отже, й уживання коми, крапки з комою, двокрапки чи тире.
Між відносно рівноправними частинами ставиться кома. А якщо ці частини значно поширені або далекі за змістом, то можна поставити й крапку з комою.
1. Хмари пливли низько над землею, можна було сподіватися дощу. (О. Десняк.)2. Прокотився грім з розгоном, грають блискавок шаблі, пахне морем і озоном від притихлої землі. (М. Рильський.)3. Тихо в полі, гай темніє, наступає літній вечір. (Леся Українка.)4. Навкруги тиша; скрізь ясно; з поля вітерець віє; з гаїв холодок дише. (Марко Вовчок.)
Двокрапка ставиться, якщо друга частина:
а) виражає причину того, про що говориться в першій (до неї можна поставити питання чому?, а перед нею вжити сполучник бо);
б) доповнює або розкриває зміст першої частини (до неї можна поставити питання а що? а який? а як? і що побачив?)
1. Оксані — радість: [чому? — бо] мати одрізала з полотна хустку, а порошком пофарбувала в червоний колір. (А. Головко.)
2. Мені здається: [що?] твої очі в мою душу світять з вишини. (В. Сосюра.)3. І пригадалося йому дитинство: [а що саме?] над водами хиляться лози, лелека пливе в висоті. (М. Рильський.)4. Переконатися пора: [в чому?] зробиш зло — не жди добра. (Д. Білоус.)5. Мені відкрилась істина печальна: [яка?] життя зникає, як ріка Почайна. (Л. Костенко.)6. Поглянь у себе: [і що побачиш?] море там вирує, міниться і грає. (Л. Горлач.)
3. Виконати вправи 2,3,5 на С. 131, 132,133

Немає коментарів:

Дописати коментар