середа, 1 грудня 2021 р.

2.12. 21 ІІ курс Г М-20 Українська література ( комбін.зан.- 2 год.)

  Тема заняття: Микола Хвильовий, життєвий і творчий шлях. Новела "Я (Романтика)"- новела про добро і зло в житті та в душі.

1.  Постать Миколи Хвильового.

Український прозаїк, поет, публіцист, основоположник післяреволюційної національної прози Микола Хвильовий народився як… Микола Григорович Фітільов, 1 (13) грудня 1893 р. в селищі Тростянець на Харківщині (нині – райцентр Сумської області). Походив він зі вчительської родини, і судилася йому дивна доля. Бо: - Одна із ознак мистецтва – це його нестримний вплив на розвинений інтелект.

За походженням батько, Григорій Олексійович Фітільов, був дворянином.  Здавалось, із родоводом склався повний порядок, та в повсякденному бутті татусь виявився “безглуздим чолов’ягою”, таким собі вчителюючим п’яничкою, що спілкувався виключно російською мовою. Хоча, за твердженням одного з найточніших біографів, О.Гана (власне – Павло Йосипович Петренко; 1903-1982), котрий у м. Ганновері видав 1947 р. книжку “Трагедія Миколи Хвильового”, збіднілий панич Григорій Фітільов вимушено орав педагогічну ниву. Бо наприкінці 1880-х рр. за революційну діяльність початківця-народника витурили з Харківського університету: не з тією компанією, буцімто, зв’язався. Хоч як би там було, та саме завдяки освіченому батькові хлопець “рано перечитав російських класиків, добре познайомився із зарубіжними письменниками: Чарльз Діккенс, Віктор Гюго, Гюстав Флобер, Гофман”.

Мама, Єлисавета Іванівна Тарасенко, була вродливицею й розумницею. Бо донька Івана Івановича Тарасенка, бухгалтера знаного в Україні мільйонщика-цукрозаводчика Леопольда Кеніга (1821-1903), мала час і кошти на освіту. За походженням Єлисавета була напівукраїнкою та напівфранцуженкою – дід письменника народився в незаконному шлюбі велелюбного французького джиґуна й довірливої української селянки.  Майбутні батьки побралися на початку 1890-х рр., бо за кілька років у них народився первісток. Сина назвали Миколою. Дуже різними виявилися людьми Григорій Фітільов та Єлисавета Тарасенко, дуже різними, хоча й мешкали під одним дахом у приміщенні волосної школи Тростянця. Григорій Олексійович полюбляв рибалити, полювати й заглядати у пляшку, тоді як Єлисавета Іванівна – читала французькою Еміля Золя. Пусте дивуватися, що шлюб не склався, і 1904 р. подружжя розлучилося. Діти залишилися з матір’ю: Микола, Євгенія, Олександр, Людмила й Валентина.

Попервах родина замешкала на хуторі Зубівка, де жила сестра матері – Валентина Іванівна Тарасенко, яку пошлюбив заможній поміщик М.В.Смаковський; подружжя залюбки прийняло галасливу ораву. 

https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3243000-mikola-hvilovij-1-otce-nas-elektricnoi-sistemi-viku.html

2. Перегляд відео, доповнення конспекту.

https://www.youtube.com/watch?v=T1oVCU4E2Qk

3. Прослухати аудіо версію новели Я (Романтика)

https://www.youtube.com/watch?v=W4uAe5HN9g8

4. Бесіда:

- Назвіть дійових осіб твору.

- Яка тема новели?

- Які дві деї презентовані у творі?

- У чому трагізм сюжету новели?

Складіть паспорт твору.

Домашнє завдання: підготувати конспект біографії Юрія Яновського 

Немає коментарів:

Дописати коментар