понеділок, 25 жовтня 2021 р.

26.10.21 І курс Г М -21 Українська література ( комбін.зан.)

 Тема заняття: Іван Франко. Життєвий і творчий шлях.  Лірика збірки " З вершин і низин". Загальне уявлення про композицію збірки. "Сікстинська мадонна" - символ вічної жіночності. "Гімн" - вираження незламного оптимізму.

1. Про митця: Іван Якович Франко народився… 27 серпня 1865 року в с. Нагуєвичі Дрогобицького повіту у Східній Галичині. Про своє раннє дитинство Франко розповів у творах… “У кузні”, “Малий Мирон”, “Злісний Сидір”. Дружиною І. Франка була… Ольга Хоружинська. Перший арешт відбувся… 1877 року, другий… – 1880, третій… – 1889.

 1893 року Франко захистив… Докторську дисертацію у Віденському університеті. Стає студентом… Львівського університету. 40-річний ювілей творчої діяльності І. Франко святкували 1914 року. “Подібно до легендарного Данко, розірвавши свої груди, він дістав вогнене серце і освітив ним шлях до визволення свого народу”, так сказав про Франка… А. Кримський. Виховував Франка, допомагав здобувати освіту після смерті батьків… Вітчим.  Франко здобував освіту у… Сільській початковій школі, у Дрогобицькій гімназії, у Львівському університеті. Бронзову фігуру каменяра, що розбиває скалу, встановлено… На могилі Франка. Франко помер… У Львові 28 травня 1916 року. 
     У складній картині розвитку лірики другої половини XIX – початку ХХ століть Іван Франко посідає одне з найвагоміших місць в українській та європейській поезії. Поет розширив тематичні, стильові і жанрові можливості української лірики. Громадянська, інтимна, пейзажна, сатирична, філософська лірика митця порушує важливі проблеми буття людини, витворює складну систему мотивів і образів, почуттів і переживань.

Великої слави письменник зажив завдяки поетичним збіркам “З вершин і низин”, (1887), “Зів’яле листя” (1896), “Мій Ізмарагд” (1898).

Важливим етапом у розвитку української поезії був вихід збірки “З вершин і низин”. Франкова збірка після “Кобзаря” Тараса Шевченка була другою поетичною книгою, що мала загальноукраїнське значення. Збірка “З вершин і низин”, уперше видана 1887 р., а 1893 р. доповнена і перевидана. До першого видання була уведена незначна частина поезій, написаних протягом 1877-1887 років. Друге видання – значно розширене, організоване за поетичними циклами, жанрово й стилістично багатофункціональне, тематично різнопланове – можна вважати взірцем в українській літературі кінця ХІХ століття.

Перший розділ збірки Deprofundis” (“З низин”) складається з циклів “Веснянки”, “Осінні думи”, “Скорботні пісні”, “Нічні думи”, “Думи пролетарія” і “Excelsior” (“З вершин”). За назвою цього розділу і останнього його циклу названо книгу І. Франка. Ця поетична збірка репрезентувала двадцятилітній поетичний досвід і присвячена Ользі Хоружинській.

Відкриваємо першу сторінку – звучить Франковий гімн вічному революціонерові – безсмертному народові, що віками йде боротися “за поступ, щастя й волю”. Краща, свідоміша часточка цього народу – “дух, наука, думка, воля” – завжди попереду. А мета у всіх одна: “Не ридать, а добувать, хоч синам, як не собі, кращу долю в боротьбі”.

Коцюбинський казав, що Франкові вірші “просяться часто в музику”. “Закличним маршем”, написаним композитором Людкевичем, звучить “Гімн” Івана Франка, який ста одним із кращих зразків української музичної класики.

Прочитати поезію:

"Гімн"
Вiчний революцйонер —
Дух, що тiло рве до бою,
Рве за поступ, щастя й волю,
Вiн живе, вiн ще не вмер.
Нi попiвськiї тортури,
Нi тюремнi царськi мури,
Анi вiйська муштрованi,
Ні гармати лаштованi,
Нi шпiонське ремесло
В грiб його ще не звело.

Вiн не вмер, вiн ще живе!
Хоч вiд тисяч лiт родився,
Та аж вчора розповився
I о власнiй силi йде.
I простується, мiцнiє,
I спiшить туди, де днiє;
Словом сильним, мов трубою
Мiлiони зве з собою,-
Мiлiони радо йдуть,
Бо се голос духа чуть.

Голос духа чути скрiзь:
По курних хатах мужицьких,
По верстатах ремiсницьких,
По мiсцях недолi й слiз.
I де тiльки вiн роздасться,
Щезнуть сльози, сум, нещастя.
Сила родиться й завзяття
Не ридать, а добувать,
Хоч синам, як не собi,
Кращу долю в боротьбi.

Вiчний революцйонер —
Дух, наука, думка, воля —
Не уступить пiтьмi поля.
Не дасть спутатись тепер.
Розвалилась зла руїна,
Покотилася лавина,
I де в свiтi тая сила,
Щоб в бiгу її спинила,
Щоб згасила, мов огень,
Розвидняющийся день?

 Бесіда.

Ø Які особливості поетичного стилю поезії “Гімн”? Обгрунтуйте свою думку.

Ø Чому Франко називає дух нації силою, що “тіло рве до бою”? Обгрунтуйте свою думку.

Ø Для чого вижито протиставлення пітьми цьому духові нації?

Ідейно-художній аналіз поезії.

Літературний рід: лірика.

Вид лірики: громадянська.

Жанр: гімн (ліричний вірш).

Провідний мотив: боротьба народних мас за світле майбутнє, несхитна віра в їхню перемогу.

Віршований розмір: чотиристопний хорей з пірихієм.

Тип римування: суміжне.

Саме “Вічний революціонер” миттєво приніс Франкові популярність, а ще більшого розголосу твір набув у 1905 році, коли М. Лисенко поклав його на музику.

“Вічний революціонер” на межі ХІХ й ХХ ст., як і “Заповіт” Т. Шевченка, став одним із неофіційних гімнів бездержавного українського народу.

Теорія літератури.

Сонет – це ліричний вірш, що складається з чотирнадцяти рядків п’ятистопного або шестистопного ямба: двох чотиривіршів (катренів) із перехресним римуванням і двох тривіршів (терцин) з установленою формою римування: абаб, абаб, ввд, еед. У сонеті перший вірш містить тезу, другий – антитезу, а тривірші – синтез, так званий сонетний замок, що завершується переважно чотирнадцятим рядком.

Виник сонет в італійській літературі на початку ХІІІ століття, започаткований Джокото да Лентіно. Особливий внесок зробили Данте Аліг’єрі, Ф. Петрарка та В. Шекспір.

Свій захват жінкою-матір’ю, безсмертним полотном Рафаеля “Сікстинська мадонна” І. Франко висловив у формі сонета. У Мадонні поет вбачає богиню, “райську рожу”, і, хоч не знайшов для себе богів на небесах, цій – поклониться, як богині. Краса мадонни не казкова, а земна – щира, добра, ніжна. А справжнє мистецтво, яким є картина “Сікстинська мадонна” – вічне.

Хто смів сказать, що не богиня ти?
Де той безбожник, що без серця дрожі
В твоє лице небесне глянуть може,
Неткнутий блиском твої красоти?

Так, ти богиня! Мати, райська роже,
О глянь на мене з свої висоти!
Бач, я, що в небесах не міг найти
Богів, перед тобою клонюсь тоже.

О бозі, духах мож ся сумнівати
І небо й пекло казкою вважати,
Та ти й краса твоя – не казка, ні!

І час прийде, коли весь світ покине
Богів і духів, лиш тебе, богине,
Чтить буде вічно – тут, на полотні.

1881

Самостійно написати аналіз сонету за схемою.

Схема аналізу ліричного твору

1. Жанрова своєрідність твору.

2. Мотив, своєрідність його розгортання.

3. Образ ліричного героя.

4. Композиційна структура.

5. Художні засоби (Тропи), мова твору.


Домашнє завдання: прочитати і написати аналіз поезій "Ой, ти дівчино, з горіха зерня", "Чого являєшся мені у сні", одну з поезій ,на вибір , вивчити напам'ять.

Немає коментарів:

Дописати коментар