вівторок, 17 травня 2022 р.

18.05.2022 ІІ курс П М - 20 Українська література ( комбінован.зан. - 2 год.)

Тема заняття: Сучасна проза її пошуковість, експериментаторство у відображенні сучасного світу, людини, її відчуттів в ігровому полі авторської уяви.  Я.Мельник («Далекий простір»).


Письменник про себе

• Мій перший опублікований в Україні роман «Далекий простір» 2013-го став «Книгою року Бі-бі-сі». Це — роман-метафора про свободу людини, про світ сліпців і про тих, хто має мужність прозріти. Я саме поїхав у столицю по нагороду, як у Києві почався другий Майдан. У моєму романі у світі сліпців з'являється зрячий юнак, котрий починає розповідати іншим, що бачить. Але незрячі не знають, що таке світло і що таке далекий простір. Вони вважають, що існує тільки близький простір. Це — своєрідна метафора нашого життя.

• Моя проза — проста для читання. Не люблю снобізму і не практикую гри в нього. Тяжію до мінімалістичної мови, не граюся у слова. Моє завдання — не демонструвати іншим, як володію словами, а створити художню реальність за допомогою точності тих слів, фраз, пауз. А рушійною завжди є якась незрима ідея.

Ярослав Мельник

• ПРО СВОБОДУ Й НЕСВОБОДУ

(«ДАЛЕКИЙ ПРОСТІР»)

Уявіть світ, у якому існує лише «близький простір». Його сприймають на слух і дотик — це світ незрячих. Дім і робота, рух за чітко встановленими маршрутами, що їх визначають акустичні датчики. Сміх, радість і свобода зникли, стали пережитками. Мільйони людей багатоповерхового залізобетонного мегаполіса проводять у цьому «близькому просторі» своє життя. Державне Об'єднання переконує: жодного «далекого простору» не існує. Він є породженням хворобливої уяви тих небагатьох, кого треба примусово лікувати. І за цим пильно стежить Міністерство контролю.

Роман Я. Мельника має ознаки антиутопії — літературного твору, що критично осмислює гіпотетичне майбутнє. Зазвичай вона є протилежністю іншого жанру — утопії, що малює досконалу країну мрій. В антиутопії автор звертає увагу на реальні проблеми, прагне передбачити (часто за допомогою фантастики) небезпечні наслідки певних суспільних процесів.

Світової популярності набули романи-антиутопії «1984» Джорджа Орвелла та «Дивний новий світ» Олдоса Гакслі. Окрім Я. Мельника, у сучасній українській літературі жанр антиутопії з успіхом засвоїв Т. Антипович (романи «Мізерія», «Хронос»).

Концерт для глухих (Іштван Молнар, 1989)

Твір Я. Мельника можна визначити як соціально-філософську антиутопію. Адже герой «Далекого простору» Габр Силк не лише протиставляє себе панівному режиму Державного Об'єднання, а ще й входить у конфлікт із повстанцями, котрі прагнуть повалити цей режим ціною величезних людських жертв. Найбільше цього героя, колишнього сліпця, до якого повернувся зір, цікавить індивідуальна свобода людини — вихід поза межі будь-яких штучних соціальних обмежень. Тому він і обирає небезпечний та непередбачуваний шлях утечі до «далекого простору» свободи.

Роман можна сприймати як попередження щодо втрати сучасною людиною індивідуальної свободи, потрапляння в полон абсолютизованих соціальних обмежень та умовностей, що із часом стають звичними й непорушними законами у «близькому просторі» щоденного існування.

Прочитати  роман Я. Мельника «Далекий простір». скорочено. Записати план сюжету, проблематику  і враження про твір.  Для знайомства з книгою можна проглянути відео  інтерв'ю з автором.

https://www.youtube.com/watch?v=Eq7n5JRg58Y

Надіслати скрін роботи до 20.00!!!!!

Немає коментарів:

Дописати коментар