Шановні студенти, нагудую, що скрін ваших робіт чекаю у Вайбері у день заняття до 20.00!!!!
Тема заняття: Вищий і найвищий ступені порівняння прикметників. Прислівник, ступені порівняння.
1. Пригадаємо яку частину мови називаємо прикметник, на які розряди поділяється прикметник. Розглянемо нову тему: ступені порівняння прикметників та прислівника:
Види прикметників
Ступені порівняння мають лише якісні прикметники. Тож розглянемо детальніше, які саме види цієї частини мови існують і чим вони різняться.
Прикметник називає ознаку предмета (новий, зелений, вербовий, сестрин) і відповідає на питання який? яка? яке? які? чий? чия? чиє? чиї?
За значенням прикметники поділяють на якісні, відносні та присвійні.
Якісні — називають ознаку предмета, яка може проявлятися в більшій або меншій мірі (мають ступені порівняння, відповідають на запитання який? яка? які? яке?): зелений — зеленіший; високий — вищий, дуже високий; теплий — тепліший, трохи теплий;
Відносні — вказують на відношення до іншого предмета, обставини, дії (утворюються від іменників, рідко — від дієслів та прислівників, відповідають на запитання який? яка? які? яке?): дерев’яний — з дерева, книжковий — для книжок, вчорашній — який стався вчора, розділовий — який розділяє;
Присвійні — вказують на належність предмета якійсь особі або тварині (утворюються від назв осіб, рідко — від назв тварин, відповідають на запитання чий? чия? чиє? чиї?): батьків, зятева, сестрин, лисячий.
Тобто надалі ми розглядатимемо винятково якісні прикметники, адже лише вони мають ступені порівняння.
Ступені порівняння
Вищий ступінь порівняння означає, що в одному предметі є більше певної якості, ніж в іншому подібному: Дніпро довший за Буг.
Найвищий ступінь порівняння означає, що в одному предметі є найбільше певної якості порівняно з усіма іншими подібними: Київ — найдавніше місто в Україні.
Вищий ступінь | Найвищий ступінь | ||
Проста форма | Складена форма | Проста форма | Складена форма |
тепліший, красивіша | більш теплий, більш красива | найтепліший, найкрасивіша | найбільш теплий, найбільш красива |
Із наведених прикладів ми бачимо, що проста форма вищого та найвищого ступенів порівняння утворюється шляхом зміни будови самого прикметника. В той час, як найвищий ступінь не впливає на будову прикметника, в ньому тільки додається додаткове слово, яке вказує на зміну міри ознаки.
Вищий ступінь порівняння прикметника вказує на те, що в одному об’єкті ознака проявляється більшою або меншою мірою, ніж в іншому.
Проста форма вищого ступеня порівняння створюється за допомогою додавання суфіксів –ш та -іш: спритний — спритніший. Але будьте уважні, тому що деякі прикметники можуть втрачати суфікси –к, -ек, -ок: легкий — легший.
Після додавання суфікса –ш, у будові деяких прикметників може спостерігатися чергування приголосних, та як результат — звукові сполуки: жч: близький — ближчий, але с + ш міняється на щ: високий — вищий.
Складена форма порівняння вищого ступеня утворюється дуже легко — шляхом додавання слова більш або менш до звичайної форми прикметника: товстий — більш товстий, гучний — менш гучний (але тут не варто забувати про наявність антоніма тихший).
Найвищий ступінь порівняння є свідченням того, що в цьому об’єкті відповідна ознака проявляється найбільшим або найменшим чином у порівнянні з усіма іншими об’єктами.
Проста форма найвищого ступеня порівняння утворюється за допомогою додавання до прикметника вищого ступеня порівняння такого префікса, як най-: кращий — найкращий. Але це значення можна також додатково посилити префіксами що- та як-: модний — щонаймодніший, спокійна — якнайспокійніша.
Складена форма порівняння найвищого ступеня утворюється так само, як і форма вищого ступеня — за допомогою додавання слів найбільш або найменш до звичайної форми прикметника: холодний — найбільш холодний, гостра — найменш гостра.
Запам’ятайте, що ступені порівняння ніколи не утворюють такі якісні прикметники:
— ті, що називають абсолютну якість: порожній, лисий, голий, сліпий, кривий, хворий, мертвий..... ( доповнення у підручнику)
—ті, що утворюються за допомогою суфіксів -уват, -езн, -есеньк, -еньк, -енн: здоровенний, чорнесенький.
2. Опрацювати і доповнити конспект матеріалами параграфа № 9-10 на С.29-30
https://pidruchnyk.com.ua/1239-ukrainska-mova-11-klas-avramenko.html
3. Переглянути відео
https://webpen.com.ua/pages/Morphology_and_spelling/adjectives_degrees_of_comparison.html
4. Виконати завдання на закріплення:
Вправа № 5 С. 31-32, № 7 С.33.
Немає коментарів:
Дописати коментар